Jaki obraz do salonu klasycznego najlepiej ozdobi wnętrze? Podpowiadamy!
   03/31/2022 15:40:07

Ciekawa i gustowna aranżacja pokoju dziennego potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Poza zakupem podstawowych mebli pozostaje dobór odpowiednich dodatków. Detale potrafią bowiem zrobić kolosalną różnicę. Do takich akcesoriów należą niewątpliwie obrazy – moda na nie szybko się nie skończy. Ich prawidłowy dobór sprawia, że pomieszczenie nabiera zupełnie innego charakteru. Dziś skupimy się na odpowiedzi na pytanie o to, jaki obraz do salonu klasycznego wybrać, by stał się on doskonałą ozdobą wnętrza. Jaki wariant zda egzamin? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Klasyczny salon – modny trend czy przeżytek?

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z pojęciem klasycznego salonu? Dzisiejsze aranżacje znacząco różnią się od tych sprzed kilkunastu, a nawet sprzed kilku lat. Pewne elementy pozostają niezmienne, lecz nowe trendy pojawiają się z niemałym rozgłosem. Pamiętaj, że Twoje mieszkanie powinno być urządzone zgodnie z Twoim gustem i potrzebami – nie narzucaj sobie żadnego designu na siłę. Klasyczny salon jest gustownym i wciąż naprawdę powszechnym rozwiązaniem. Uzupełniony o luksusowe detale potrafi zrobić niemałe wrażenie. Jaki obraz do salonu klasycznego wybrać? Przejdźmy dalej.

Wyznaczniki klasyki

Jesteśmy pewni stwierdzenia, że klasyczny salon to rozwiązanie niezwykle eleganckie, ale i ponadczasowe. Klasyka zawsze się obroni. Ustalmy jednak jasne wyznaczniki, które sprawiają, że pokój dzienny możemy zakwalifikować do tej kategorii.

1. Charakterystyczne kolory ścian w klasycznym salonie to przede wszystkim biel i odcienie beżu bądź szarości. Stonowane kolory robią ciepłe i schludne wrażenie.

2. Po pierwsze wygoda! Klasyczne rozwiązania znane są od wieków. Niegdyś kierowano się przede wszystkim użytecznością. Tej cechy nie możemy klasycznemu salonowi odmówić. Tradycja zakłada dbałość o użyteczność.

3. Minimalizm plus dodatki z górnej półki. To krótka, a bardzo trafna definicja tradycyjnego pokoju dziennego. Dlatego właśnie zastanawiamy się nad kwestią, jaki obraz do salonu klasycznego sprawdzi się najlepiej.

4. Klasyka lubi się z brązem, z wszelakiego rodzaju drewnem i złotymi dodatkami. One zawsze się obronią!

5. Nie ma tutaj miejsca na kontrasty, odważne zestawienia ani elementy kiczu.

6. W klasycznym salonie niekiedy wykorzystuje się również antyki.

7. Dużą uwagę przykłada się tutaj do lamp. Eleganckie oświetlenie to podstawa.

8. Charakterystyczne, duże okna z pewnością zostaną uzupełnione o estetyczne firany i zasłony.

9. Okna bardzo często są wykonane z drewna.

10. Pomieszczenie absolutnie musi być wygodne – inaczej zaprzeczy to priorytetowi klasyki.

Jaki obraz do salonu klasycznego? Rozwiewamy wątpliwości

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na zasadnicze pytanie dzisiejszego artykułu – jaki obraz do salonu klasycznego wybrać i gdzie go szukać? Za czym rozglądać się w pierwszej kolejności? To koniecznie musisz wiedzieć.

– Jedno jest pewne, klasyka na pewno kocha się z… klasyką. Wybór tradycyjnego malarstwa sprawi, że z pewnością nie popełnisz faux pas.

– Charakter tradycyjnego pokoju dziennego jest nienachalny i subtelny. Utrzymaj to wrażenie. Krzykliwe kolory i kontrowersyjne motywy nie zdadzą tutaj egzaminu.

– Rama obrazu powinna być prosta, schludna i nieskomplikowana. Nie wybieraj przesady.

– Trafionym wyborem będą pejzaże, portrety, motywy natury.

– Ciekawą alternatywą dla malarstwa klasycznego może być wybór obrazu ze złotym akcentem. Na dużej ścianie prezentuje się on bardzo oryginalnie, lecz nie niszczy przy tym charakteru aranżacji.

– W klasycznym salonie lepiej nie przesadzać z ilością obrazów. Postaw na jakość – nie na ilość. Wykorzystanie np. trzech malowideł będzie trafione, jeśli ich motyw będzie spójny i okaże się pewną historią.

– Nie wybieraj abstrakcji i kontrastów kolorystycznych. Krzykliwe dekoracje nie są tutaj mile widziane. Kolory natury są jak najbardziej na plus.

– W tradycyjnym salonie drewno nierzadko gra pierwsze skrzypce. Drewniane akcesoria są lubiane ze względu na skojarzenie z przyrodą. Idź tym tropem. Nic tak nie sprzyja odpoczynkowi, jak kontakt z naturą – w różnorakiej formie.

– W kwestii dekoracji niech obraz gra pierwsze skrzypce, a pozostałe drobiazgi niech go uzupełniają – nie przesadź jednak z ich natężeniem.

Miejsce ma znaczenie

Skoro wiesz już, jaki obraz pasuje do salonu klasycznego i znasz podstawowe zasady dopasowania go do wnętrza, to teraz wybór jest w Twoich rękach. Zanim jednak przejdziemy do podsumowania, przedstawimy Ci wskazówki dotyczące umiejscowienia obrazu. To, gdzie go powiesisz to równie ważna sprawa. Obraz powinien zawisnąć na szerokiej ścianie i łatwo dostępnej powierzchni. Jeśli wieszasz jeden obraz nad kanapą, to spraw, by znajdował się on idealnie pośrodku. Seria obrazów wymaga dokładności w kwestii symetrii – jedna linia to konieczność. Pamiętaj – miejsce ma ogromne znaczenie! Zwróć uwagę na meble i dodatki, które potencjalnie będą sąsiadować z dziełem sztuki.

Podsumowując

To, jaki obraz do salonu klasycznego wybierzesz, jest już wyłącznie Twoją decyzją. Jesteś jednak teraz bogatszy o nową wiedzę i zdajesz sobie sprawę, czego unikać, a co może całkowicie zmienić atmosferę panującą w pomieszczeniu. Wierzymy, że wybierzesz dobrze. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Proponujemy Ci całą gamę obrazów różnego typu. Atrakcyjne ceny idą u nas w parze z jakością i estetyką motywów. Postaw na piękny, tradycyjny salon i uzupełnij go jednym z naszych obrazów!