Jak zapakować obraz na prezent? Praktyczne wskazówki
   01/29/2024 08:51:36

Zdecydowałeś, że to właśnie obraz jest tym, co chcesz podarować na urodziny, z okazji wydarzenia religijnego, na rocznicę ślubu, pod choinkę albo na wprowadziny? Nie wiesz jednak jak zapakować obraz na prezent? Powinien być widoczny, czy zakryty? Zamknięty szczelnie, czy tak, aby łatwo go było otworzyć? W dalszej części artykułu otrzymasz kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł łatwiej podjąć decyzję. Koniecznie się z nimi zapoznaj!

Czy obraz to dobry pomysł na prezent?

Tak. Mimo prostej i kategorycznej odpowiedzi warto zastanowić się jednak, jaki obraz będzie najlepszy. Właściciele nowych mieszkań lub mieszkań po metamorfozie chętniej przyjmą dodatki, które nie trącą myszką. Do salonów dobrym wyborem będą w takiej sytuacji grafiki o nowoczesnych motywach, takich jak stylizowane zbliżenia liści albo abstrakcje, podczas gdy do jadalni lepsze okażą się cieplejsze kompozycje. Zwróć też uwagę na wiek obdarowywanego – młodzi dorośli częściej gustują w awangardzie, dojrzałe osoby, zwłaszcza kobiety zapewne bardziej ucieszy motyw kwiatowy.

Komu szczególnie warto podarować obraz?

Nie ma tu ścisłej reguły. Z jednej strony ucieszy się z niego amator sztuki, ktoś o duszy artysty, dla kogo pusta ściana jest nie do zaakceptowania. Z drugiej natomiast nie należy od razu przekreślać osób, którym sztuki wizualne są obce.

Jak zapakować obraz na prezent?

Zdecydowałeś się podarować obraz w prezencie? Pamiętaj, żeby odpowiednio go zapakować. Możesz, co prawda skorzystać z profesjonalnych usług w tym zakresie, jednak o wiele lepiej będzie zrobić to samemu. Jak zapakować obraz na prezent? Przygotowaliśmy kilka ciekawych inspiracji. 

Jak zapakować obraz? Przygotuj opakowanie bazowe

Obraz w pudełku – pewny i elegancki sposób

Jedną z najbezpieczniejszych opcji jest wykorzystanie kartonowego pudełka. W stosunkowo dużym stopniu ochroni ono zarówno boki (zwłaszcza kanty) obrazu, jak i najważniejszą jego część – frontową. Dodatkowo tektura ma neutralny, brązowy kolor, który u większości ludzi nie wywołuje żadnych skojarzeń, dzięki czemu cała uwaga skupia się na jego zawartości. Niestety, pudełka i obrazy często występują w niekompatybilnych rozmiarach. Konieczne może się więc okazać wykorzystanie większego kartonu i wypełnienie luk dla bezpieczeństwa. W takim wypadku świetnie sprawdzi się wełna drzewna. Całość natomiast warto przewiązać wstążką lub jutą i ozdobić np. kwiatami.

Szary papier – sposób prosty i efektowny

Obrazy, zwłaszcza oprawione w ramę, bardzo często są prostopadłościanami. Wykorzystaj ich geometrię i zapakuj je w papier. Jaki? Najlepiej szary. Jako produkt z recyklingu przywodzi na myśli dobre tradycje związane z ekologią, co z pewnością zostanie docenione przez wrażliwą duszę. Ponieważ jednak papier jest z natury cienki, nie daje wystarczającej ochrony. Przemyśl owinięcie obrazu folią bąbelkową lub przynajmniej zastosowanie dodatkowych nakładek na jego rogi.

Po prostu kokarda – uwolnij obraz

Ostatecznie, jeśli tylko nie jest to miniaturka, i tak każdy wie, co przyniosłeś. Odsłonięty obraz będzie mogło docenić więcej osób. Zyskujesz również pewność, że zostanie otwarty i należycie obejrzany, jesteś w stanie oszacować wrażenie jakie wywołał i jednocześnie zaproponować gdzie wyglądałby najlepiej. Wstążka z kokardą to dodatek wystarczający aby prezent uznać za zapakowany, który jednocześnie nie odciąga od niego uwagi. Pamiętaj jednak, że obraz ozdobiony jedynie kokardą będzie narażony na uszkodzenia przy transporcie. Musisz więc zachować szczególną ostrożność.

Torebka prezentowa – to rozwiązanie odradzamy

Dopóki nie posiadasz dedykowanej, solidnej torby na obrazy, nie wybieraj tego sposobu zapakowania prezentu. Torebki po pierwsze są za szerokie, co sprawia wrażenie pustki, po drugie są niewygodne – zwłaszcza jeśli obraz jest ciężki lub nieco wystaje. Po trzecie często wykonuje się je z niskojakościowych materiałów, co zwiększa szansę oderwania się uszu i uszkodzenia podarunku.

Jak zapakować obraz? Dodatkowe wskazówki

Jak zapakować więcej niż jeden obraz?

Jeśli na prezent składa się nie jeden obraz, ale kilka, jak w przypadku tryptyków lub galerii z naszej oferty, warto zatroszczyć się o dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci przekładek z gąbki lub styropianu. Dzięki temu ramy nie będą o siebie trzeć, a podczas podnoszenia kolejnych elementów zminimalizuje się ryzyko rozbicia lub zarysowania szyby przez uderzenie.

Dedykacja – prezent indywidualny

Napisz kilka słów od siebie. Nie tylko podpis, ale dedykacja czyni upominek mostem między ludźmi. W ten sposób wyrazisz swoją znajomość obdarowywanego i dowiedziesz, że obraz nie został wylosowany, ale starannie przemyślałeś jego wybór. Czy nie zależy Ci na tym, aby tym niewielkim wysiłkiem dostarczyć nieco dodatkowego ciepła?

Dodatki okazjonalne – atmosfera święta

Jedlina na Boże Narodzenie? Papier z nadrukowanym motywem świątecznym? Kokardki lub bombki? Serca w pobliżu walentynek? Coś związanego z zainteresowaniami obdarowywanego? Nie krępuj się – wykorzystaj coroczne okoliczności, aby nawiązać do atmosfery danego święta. Uważaj jednak, aby nie przesadzić i nie przyćmić nadmiernie formą treści prezentu.