Jakie obrazy do salonu najlepiej ozdobią wnętrze? Podpowiadamy, jak dobrać idealne!
   0 Comments

Odpowiednio dobrane dodatki nadają charakter całemu wnętrzu. Skupiają uwagę i mogą odświeżyć wygląd pomieszczenia. Jedną z najpopularniejszych dekoracji są niewątpliwie obrazy. Należy jednak zwrócić uwagę, by pasowały do całej aranżacji i nie zdominowały reszty detali swoim wyglądem. Zastanawiasz się, jaki obraz do salonu wybrać? Podpowiadamy, jak dopasować go do wnętrza, by stał się jego prawdziwą ozdobą!

Znajdź odpowiednie miejsce na obraz w salonie

Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego obrazu, zastanów się, gdzie na ścianie w salonie będzie prezentował się najlepiej. Odpowiednia ilość miejsca jest niezwykle istotna. Najczęściej wybieranymi miejscami do powieszenia obrazu są ściany:

– nad sofą – w tym miejscu tworzy on spójną całość z kanapą i podkreśla harmonię strefy przeznaczonej do odpoczynku,

– nad komodą – tak zawieszony obraz powinien stworzyć stylową całość z resztą dodatków, takich jak figurki lub ramki,

– nad stołem – umieszczony nad nim obraz skupia wzrok podczas posiłków i wizyt gości.

Niewskazane jest wieszanie obrazów we wszystkich trzech miejscach jednocześnie, chyba że Twój salon jest naprawdę imponujących rozmiarów. W przeciwnym wypadku, zamiast ozdobić wnętrze, uzyskasz efekt chaosu. Dodatkowo przytłoczysz całą aranżację, przez co straci ona swój urok. W tym przypadku im mniej, tym lepiej.

Jak odpowiednio dopasować rozmiar obrazu do salonu?

Jeśli już wybrałaś miejsce, w którym zawiesisz swój wymarzony obraz, to pora na zdecydowanie o jego rozmiarze. Jego wymiary uzależnione są głównie od wymiarów ściany, na której chcesz go zawiesić. Gdy posiadasz dużo miejsca np. nad komodą, ale nie jesteś przekonana do obrazu o dużych rozmiarach, to wybierz kilka mniejszych obrazków o zbliżonej tematyce. Zyskasz dzięki temu oryginalną kompozycję. Wieszając obok siebie obrazy o różnej wielkości, wymieszaj je między sobą – nie stosuj zasady od najmniejszego do największego.

Jeśli zdecydowałaś się powiesić obraz nad sofą, to odległość ramy od krawędzi mebla powinna wynosić około 15-20 cm. Uzyskasz wtedy efekt harmonii. Wieszanie obrazu powinnaś rozpocząć pośrodku mebla – tak, by stworzyć symetryczny efekt. Jeśli natomiast Twój obraz jest jedyną ozdobą ściany, to jego dolna krawędź nie powinna znajdować się niżej niż 150-160 cm od podłogi.

Znając te ogólne zasady o wiele łatwiej będzie Ci dobrać odpowiedni rozmiar obrazu do wymiarów miejsca, w jakim ma się on znaleźć.

Jakie obrazy do salonu wybrać? Zwróć uwagę na tematykę

Ostatnią, choć równie istotną kwestią jest tematyka obrazu, który ma znaleźć się w salonie. Powinien on nawiązywać do stylu, w jakim wykończone jest wnętrze. W klasycznie urządzonych salonach najlepiej sprawdzą się obrazy przedstawiające kompozycje kwiatowe i krajobrazy. We wnętrzach, które charakteryzują się minimalistycznym lub nowoczesnym stylem, lepszym wyborem będą dekoracje przedstawiające np. abstrakcyjne formy, geometryczne wzory lub architekturę wielkich miast. Jeśli natomiast Twój salon cechuje styl śródziemnomorski, warto pokusić się o obraz, który nawiązuje swoją tematyką do wakacyjnego klimatu.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na obraz do salonu oprawiony w ramę, to jej kolor i wzór powinien współgrać z innymi elementami wystroju (np. z ramkami na zdjęcia czy z obramowaniem innych obrazów). Jedynie wtedy zyskasz prawdziwie spójną kompozycję. Jeśli rozglądasz się za stylowymi obrazami, które efektownie ozdobią wnętrze Twojego salonu, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz szeroki wybór oryginalnych dekoracji, które znakomicie skomponują się z niemal każdym wystrojem.

Comments

Log in or register to post comments